top of page
640px-Instagram_icon.png

НАШ ЗАКЛАД - НАШЕ ЖИТТЯ

«По тому, як людина – від перших проблисків свідомості до  останнього подиху – ставиться до своєї школи, судять про її внутрішню культуру і благородство, про її здатність дорожити честю і славою свого народу… Школа завжди повинна бути      важливим вогнищем мудрості народу…»                                                                                                     В.О. Сухомлинський

Школа…

     Вона, мов неопалима купина, палає незгасно на вітрах історії, все нові і нові покоління людей тягнуться до її полум’я, нагрівшись, відлітають у самостійне життя.

     Історія кожної школи – це не лише історія вчителів, що працюють у ній, а й історія багатьох поколінь, що вийшли зі стін рідної альма-матер і множили її славу своїми досягненнями. Історія Чернівецької гімназії № 11 веде свій відлік з 1873 року, а у сучасному приміщенні – з 1878 року.

     Тоді вулиця імені Т.Шевченка  носила іншу назву - «Новий світ» (Neuweltgasse) і на ній знаходилася установа, завдяки якій архітектура міста піднеслася на якісно вищий щабель – Державна цісарсько-королівська промислова школа.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

        У 1878 році архітектор і меценат Йозеф Ляйцнер  отримав  доручення та кошти на розробку проекту нового приміщення для  Ремісничої школи, яку пізніше було перейменовано в Академію. Її будівництво  остаточно завершилося  у 1887 році (зараз школа знаходиться саме у цій будівлі).. Сам Ляйцнер став директором нової школи і переїхав жити до Чернівців з Брно (Чехія).
        Архітектурно-будівельна школа м.Чернівці заснована у 1873 році  як вища реміснича школа при міському магістраті з двома секціями : будівництво та промислова хімія. На обидвох відділах вивчали математику, геометрію, хімію, фізику, сторію, географію та німецьку мову.                       
      

Школа постійно збільшувалася. У 1876 році  відкрита секція індустрії, у 1882 – комерційна  з  2-річним навчанням, у 1886  – теслярська секція та майстерня з 4-річним навчанням.
       У 1922 році комерційну секцію було реорганізовано у Вищу комерційну школу.     
       Після 1930 року  відкрито  автомеханічну секцію, яка готувала професійних водіїв та креслярів-проектувальників.
       До 1918 року заклад підпорядковувався Міністерству віровизнань та освіти Австро-Угорщини і шкільній раді Буковини, з 1918 року - Міністерству освіти Румунії та XIV окружному шкільному інспекторату.
      У  радянський період наша гімназія (враховуючи тодішню тотальну русифікацію) стала  закладом з російською мовою навчання і носила ім'я М.О. Некрасова, що для Буковини було нетиповим.                                  
      В часи незалежності тут  навчалися представники різних національних меншин. У вересні 2000 року було відкрито 2 класи з українською мовою навчання і один – з російською. Функціонування на паралелі класів з українською і російською мовами тривало до кінця 2016/2017 навчального року…    

      Споруда була побудована у стилі неоренесансу з елементами модернізму.

Дуже цікавими є різноманітні архітектурні елементи, які використані у оздобленні фасадів. Наприклад корпус № 2 має вхідні двері

з арочними вікнами з архівольтами і замками.

Стіни прикрашені вертикальними канельованими

пілястрами з іонічними капітелями, ліпнининою,

антаблементом з карнизом глибокого

виносу на зубчиках, діамантовою рустовкою,

трикутними мандриками над вікнами,

пластронами під вікнами.

       А найцікавішим елементом є алегоричні фігури на парапеті-балюстраді (4 штуки). Вони символізують собою давньогрецького бога Гермеса (або Меркурія) у різних вікових категоріях людського життя: дитинство, юність, молодість та середній вік. Кожна із статуй має додаткові атрибути, які цьому віку притаманні. Чому саме Гермес? Бо він є покровителем торгіцвлі, доріг та красномовства і був найлюбленішим персонажем чернівчан.

ФОТО1
bottom of page